Jeśli chcesz otrzymywać od Citroën Polska sp. z o.o. informacje dotyczące aktualności związanych z marką oraz informacje wspólne Citroën Polska sp. z o.o. dotyczące aktualności związanych z Grupą PSA, zapisz się na nasz newsletter. W tym celu prosimy o wypełnienie formularza znajdującego się na stronie kliknij tutaj.

Informujemy, że administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Citroën Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy Al. Krakowskiej 206, 02-219 Warszawa. Szczegółowe informacje o sposobie przetwarzania Pani/Pana danych osobowych zostały określone w Warunkach Przetwarzania Danych Osobowych.Sport

Formula E - runda 2 -Marrakesz

15/11/2016. Kategoria: Sport

Sam Bird zajmuje w Marrakeszu drugie miejsce.
Zespół DS zdobywa swoje pierwsze punkty w nowym sezonie dzięki zajęciu przez Sama Birda miejsca na podium oraz dziesiątej pozycji José Maríi Lópeza.

W wyścigu o ePrix Formuły E w Marrakeszu zespół DS Virgin Racing zdobył zasłużone miejsce na podium. Sam Bird po starcie z pierwszej linii i jeździe pełnej emocjonujących zwrotów akcji minął linię mety jako drugi.

Już wolne treningi na śliskim marokańskim torze, wytyczonym na ulicach Marrakeszu, okazały się bardzo widowiskowe. Tuż po nich rozegrane zostały kwalifikacje, w których Sam Bird zaliczył czwarty czas. Dzięki znakomitemu wynikowi w Super Pole 29-letni Brytyjczyk awansował przed startem wyścigu na trzecią pozycję. Kara nałożona przez sędziów na Sébastiena Buemiego sprawiła, że ostatecznie Bird ruszał z pierwszej linii startowej.

José María López miał problemy w porannych sesjach treningowych i zabrakło mu czasu na wjeżdżenie się w tor przed kwalifikacjami. Argentyńczyk nie zakwalifikował się do Super Pole i musiał zadowolić się trzynastą pozycją startową. Startując z tej pozycji do mojego drugiego wyścigu w Formule E, zdaję sobie sprawę z tego, że tę rundę muszę potraktować jako zbieranie doświadczeń i zapoznawanie się zarówno z samochodem, jak i ze specyfiką tej serii wyścigowej – skomentował López jeszcze przed startem.

W chwili zgaśnięcia czerwonych świateł stawka ruszyła gładko i wszystkim udało się uniknąć kolizji. Felix Rosenqvist utrzymał prowadzenie, Sam Bird jechał jako drugi. Dopiero po 10 okrążeniach wyścig nabrał dynamiki. Jean-Éric Vergne wyprzedził Sama Birda, ale wkrótce on i prowadzący Rosenqvist zjechali do boksów. Sam Bird i Sébastien Buemi zdecydowali się na postój o jedno okrążenie później. Wiedzieli, że dzięki temu w drugiej części wyścigu będą mogli liczyć na większy zapas energii.

Bezproblemowa zmiana samochodu w wykonaniu Sama Birda pozwoliła zapomnieć o wydarzeniach, jakie miały miejsce w Hong Kongu. Brytyjczyk wyjechał z boksów na czwartej pozycji, za Rosenqvistem, Vergne’em i Buemim. José María López także wykorzystał postój na bardzo szybką zmianę bolidu, po której w błyskawicznie powrócił na tor.

W drugiej połowie wyścigu Vergne otrzymał karę za przekroczenie dozwolonej prędkości w alei serwisowej. Na 24. okrążeniu Sam Bird wysunął się na trzecie miejsce. Jednocześnie Buemi po wyprzedzeniu Rosenqvista został nowym liderem. Pięć okrążeń później José María López zostawił za sobą Robina Frijnsa. Kilka skutecznych manewrów wyprzedzania dało mu awans na miejsce dziesiąte.

W doskonale rozegranej końcówce wyścigu Sam Bird wykorzystał swój większy zapas energii i wyprzedził Rosenqvista. Brytyjczyk nie zmniejszał tempa i nawet zbliżył się nieco do lidera, mijając linię mety na niezagrożonym drugim miejscu. José María López zakończył wyścig na pozycji dziesiątej, dzięki czemu powiększył otwarte przez Birda konto o jeden punkt.

Niezmiernie cieszy mnie zdobycie punktów. Przed nami nadal dużo pracy, ale miejsce na podium to pierwszy sukces w nowym sezonie – powiedział na konferencji prasowej Sam Bird. – Następnym zadaniem będzie dla nas zbliżenie się de tempa Sébastiena Buemiego. Na razie zawodnik ten jest jeszcze poza naszym zasięgiem. Dzisiaj widać było, że w 19 mogliśmy walczyć co najwyżej o drugie miejsce – kwestia pierwszego była przesądzona. Mam jednak kilka pomysłów na to, jak dogonić Sébastiena podczas najbliższej rundy w Buenos Aires.

José María López wypowiadał się z podobnym optymizmem: Moim celem było dojechanie do mety i zbieranie doświadczeń. Swój drugi wyścig w tej serii kończę zdobyciem punktu, więc jestem zadowolony z wyniku. Przed następną rundą, którą rozegramy w Buenos Aires, jestem dobrej myśli.
To doskonały rezultat. Jestem szczęśliwy, że mamy u siebie Pechito Lópeza – dodał szef zespołu Alex Tai. – Sam Bird dowiódł nam, jak duży potencjał ma nasz bolid. Już od dziś wszyscy zabieramy się do pracy nad przygotowaniami do następnej rundy.

Xavier Mestelan Pinon, dyrektor DS Performance, podsumował słowami: Nasze pierwsze zdobyte w nowym sezonie miejsce na podium dobitnie pokazuje konkurencyjność bolidu DSV-02. W dzisiejszym wyścigu na ulicach Marrakeszu od startu do mety rywalizowaliśmy w samej czołówce. Myślę, że zaczynamy dostrzegać prawdziwy potencjał naszego zespołu.

Wyścigowe Mistrzostwa Formuły E FIA, sezon 2016–2017 – runda 2/12 w Marrakeszu – wyniki

Sébastien Buemi   Renault e.dams
 Sam Bird  DS Virgin Racing
 Felix Rosenqvist  Mahindra Racing
 Nicolas Prost  Renault e.dams
 Lucas Di Grassi  ABT Schaeffler Audi Sport
 Daniel Abt  ABT Schaeffler Audi Sport
 Oliver Turvey  NEXTEV NIO
 Jean-Éric Vergne  TECHEETAH
 Nick Heidfeld  Mahindra Racing
10   José Maria López  DS Virgin Racing
11   Robin Frijns  Andretti Formula E
12   Stéphanen Sarrazin  Venturi Formula E Team
13   Jérôme D`Ambrosio  Faraday Future Dragon Racing
14   Adam Carroll  Panasonic Jaguar Racing
15   Ma Qing Hua  TECHEETAH
16   Nelson Piquet Jr.  NEXTEV NIO
17   Mitch Evans  Panasonic Jaguar Racing
18   Loïc Duval  Faraday Future Dragon Racing
 Maro Engel  Venturi Formula E Team
 Antonio Felix Da Costa  Andretti Formula E

 

Wyścigowe Mistrzostwa Formuły E FIA, sezon 2016–2017 – klasyfikacja kierowców

Sébastien Buemi   Renault e.dams  50 
 Lucas Di Grassi ABT Schaeffler Audi Sport  28
 Nicolas Prost  Renault e.dams  24
 Felix Rosenqvist  Mahindra Racing  19
 Sam Bird  DS Virgin Racing  18
 Nick Heidfeld  Mahindra Racing  17
 Antonio Felix Da Costa  Andretti Formula E  10
 Oliver Turvey  NEXTEV NIO  10
 Robin Frijns  Andretti Formula E  8
10   Daniel Abt  ABT Schaeffler Audi Sport  8
11   Jérôme D`Ambrosio  Faraday Future Dragon Racing      6
12   Jean-Éric Vergne  TECHEETAH  4
13   Nelson Piquet Jr.  NEXTEV NIO  3
14   Maro Engel  Venturi Formula E Team  2
15   Stéphanen Sarrazin  Venturi Formula E Team  1
16   José Maria López  DS Virgin Racing  1
17   Loïc Duval  Faraday Future Dragon Racing  1
18   Adam Carroll  Panasonic Jaguar Racing  0
19   Ma Qing Hua  TECHEETAH  0
20   Mitch Evans  Panasonic Jaguar Racing  0

 

Wyścigowe Mistrzostwa Formuły E FIA, sezon 2016–2017 – klasyfikacja zespołów

1  Renault e.dams    74
2  ABT Schaeffler Audi Sport    36
3  Mahindra Racing    36
4  DS Virgin Racing    19
5  Andretti Formula E    18
6  NEXTEV NIO    13
7  Faraday Future Dragon Racing      7
8  TECHEETAH    4
9  Venturi Formula E Team    3
10 Panasonic Jaguar Racing    0

 

Więcej informacji o zespole DS Virgin Racing w Formule E znajdziesz na stronie http://www.ds-virginracing.com i na http://map.virginracing.com/.